Druhy machu

Reindeer Moss - Lišajník

Lišajník, nazývaný tiež “Reindeer Moss”, čo v preklade znamená sobí mach alebo pôvodne tiež nazývaný “Cladonia Stellaris”, rastie v severných európskych lesoch, kde je v zimných mesiacoch preferovaným zdrojom potravy sobov a karibu. Má dôležitú úlohu pri regulácii živín a pôdnych mikrobiologických spoločenstiev. Miestnymi obyvateľmi je zbieraný ekologicky - výhradne ručne. Hustá štruktúra lišajníka zabezpečuje jeho plnú krásu. Má jedinečný tvar, vďaka čomu ponúka nekonečné možnosti dizajnu. Je mäkkučký, flexibilný, nehorľavý, nevyžaduje svetlo ani vodu. Jeho podmienkou použitia je minimálne 40 % vlhkosť. Má vynikajúce akustické vlastnosti a je skvelým tlmičom hluku v interiéri. Okrem toho odpudzuje hmyz. Máme ho k dispozícii v rôznych farbách, pričom odtiene farby sa môžu mierne líšiť, čo nie je vada výrobku, ale naopak znak prírodného pôvodu machu. 

Farebný výber 

Bolmoss

Bolmoss, nazývaný aj kopčekový mach, má výnimočnú jemnú štruktúru v tvare malých vypuklých kopčekov. Často sa do obrazov a zelených stien pridáva na doplnenie textúry a kontrastu. Jeho prírodná zelená farba má upokojujúce účinky a hneď vám pripomenie les. Takisto sa bežne zbiera ručne v škandinávskych lesoch. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam je vhodný do akéhokoľvek interiéru. Netreba sa oň nijako starať, nepolievať a umiestňovať na priame slnečné žiarenie. Máme ho k dispozícii v rôznych farbách, pričom odtiene farby sa môžu mierne líšiť, čo nie je vada výrobku, ale naopak znak prírodného pôvodu machu.


Siberian Moss

Siberian Moss, nazývaný aj Sibírsky mach, je kombináciou vlastností dvoch veľmi obľúbených druhov machu - Bolmoss a Flatmoss. Svojím vypuklým tvarom pripomína Bolmos, čím s 3D efektom prináša textúru a kontrast do akéhokoľvek obrazu či zelenej steny. Svojou strapatosťou a členitými výrastkami zas pripomína Flatmoss. Na dotyk je veľmi jemný a jeho ďalšou veľmi hodnotnou vlastnosťou je jeho pružnosť, ktorá dokáže zakryť veľa nedokonalostí. Jeho životnosť je približne 8 rokov. Bežne je dostupný v olivovo zelenej farbe, pričom mierne odlišné odtiene farby nie sú vadou výrobku, ale naopak znakom prírodného pôvodu machu. 


Flatmoss & Bolmoss

Flatmoss, nazývaný aj ako plochý mach, sa spolu s kopčekovým machom Bolmoss bežne používa ako základný podklad pre machový obraz alebo zelenú stenu z rastlín. Flatmoss rastie vo francúzskych lesoch a rovnako ako ostatné druhy machov je zbieraný výhradne ručne. Je mäkký, príjemný na dotyk a flexibilný. Je to mach s výbornou kvalitou a vlastnosťami. Preto je jeho použitie neobmedzené, dobre sa hodí do obrazov a je vhodný aj do moderných machových stien. Jeho rôzne odtiene farby sa môžu mierne líšiť, čo nie je vadou výrobku, ale naopak znakom prírodného pôvodu machu. 


Rastliny

Váš machový obraz vieme doplniť aj stabilizovanými rastlinami, kvetinami či rôznymi drevinami. Sú úplne prírodné a ekologické. Vďaka svojej rozmanitosti vytvoria skutočný efekt zelenej steny a vertikálnej záhrady. Pochádzajú z krajín južnej Ameriky a preto niet pochýb, že navodia tú správnu atmosféru vždy zeleného bujného pralesu a privolajú upokojujúci účinok. Medzi najpopulárnejšie stabilizované rastliny patria rôzne druhy paprade a eucalyptus. Každý machový obraz vieme doplniť podľa vašich osobných preferencií. Vytvoríme ideálny jedinečný mix, ktorý sa hodí do vášho interiéru a bude tešiť vás aj vašich blízkych.